معرفی انواع نبشی

نبشی و ناودانی چیست ( انواع نبشی ) ؟ نبشی و ناودانی از پروفیل های پرکاربرد در ساخت و ساز و مصارف صنعتی و…هستند. سطح مقطع نبشی عموما به شکل دو ضلع قائم است. ناودانی نیز متشکل از یک جان افقی و دو بال عمودی است که سطح مقطع آن به U یا C شباهت دارد.

این پروفیل ها به دو گروه باز و بسته تقسیم بندی میشوند. از پروفیل های باز مهم و پرکاربرد می‌توان انواع نبشی و ناودانی را نام برد. سطح مقطع نبشی به شکل L یا V و سطح مقطع ناودانی به شکل U یا C است.

به منظور انتخاب درست محصول متناسب با نیاز خود، لازم است که با این دو پروفیل آشنایی بیشتری داشته باشید. در همین راستا اهن کرد مقاله ای را در مورد انواع نبشی ها و ناودانی ها و همچنین کاربردهای آن ها آماده کرده است که در اختیار شما قرار بدهد.معرفی انواع نبشی

((نبشی))یکی از پرکاربردترین پروفیل های باز مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز است. سطح مقطع این پروفیل عموما به شکل دو ضلع قائم است. انواع نبشی ها به صورت منفرد یا به همراه دیگر مصالح استفاده میشوند.

آن ها همچنین با دو روش نورد سرد و گرم تولید میشوند. در جدول اشتال طول استاندارد برای نبشی ها ۱۲ – ۶متر عنوان شده است. ضخامت استاندارد آن ها نیز ۳۵ – ۳میلیمتر است. نبشی ها توسط دو شاخص اندازه بال ها و ضخامت((گوشت)) نبشی شناسایی میشوند.

نبشی:

نبشی از جنس فولاد ساده ((کربنی و استیل)) تولید می‌شود و کاربردهای متنوعی دارد. این مقطع در دو نوع فابریک و یا پرسی تولید می‌شوند. نبشی فابریک به کمک نورد گرم تولید می‌شود.

در این فرآیند بیلت ((ccm)) فولادی با جنس مورد نظر پیش گرم و تحت نورد قرار می‌گیرد. طی چند مرحله نورد رفته رفته بیلت فولادی، حالت “L” شکل به خود می‌گیرد و به این ترتیب نبشی فابریک تولید می‌شود.

انواع نبشی از نظر روش تولید :

فابریک: در روش فابریک، نبشی از نورد شمش  فولادی تولید میشود. به عبارتی در این روش، محصول از ابتدا به صورت نبشی  تولید شده و عملیات اضافی مانند خم کاری روی آن انجام نمیشود.

تصویر کلی نبشی
نبشی

فابریک نورد گرم

پرسی:

برای ساخت نبشی پرسی، ورق فولادی را بعد از برش به طول ۶ متر به درون دستگاه فرمینگ وارد می کنند، در ابتدا دستگاه رول فرمینگ این ورق را از وسط خم می کند و شکل نبشی به آن می دهد. بنابراین این محصول که ماهیتی از ورق فولادی داشته بدون هیچگونه درز جوش بر روی بدنه تولید می شود.

انواع نبشی
درباره انواع نبشی
نامگذاری نبشی

نبشی ها دارای دو بال بوده و از لحاظ شکل ظاهری این محصولات به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شوند. برای نامگذاری آن ها از دو مشخصه وجود دارد((طول و ضخامت بال ها )).

این محصول با حرف L مشخص می گردد و چنانچه دارای بال مساوی باشد اندازه بال پس از حرف L درج می گردد و اگر بال ها نامساوی باشند پس از L ضرب دو طول بال ها را مشاهده می کنیم. برای مثال:

  •  بال مساوی L200
  • بال نامساوی L100*200
نبشی های گالوانیزه:

نبشی گالوانیزه نوعی دیگر از نبشی ضدزنگ است. این نبشی با لایه ای از روی پوشیده است و حتی در حالت شکستگی نیز می تواند از خود مقاومت نشان دهد.در این نوع از نبشی  بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل شده که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بشمار میرود.

روی در آند اکسید می شودچرا که فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن می باشد و پتانسیل احیاء کمتری از آهن وهمچنین پتانسیل اکسید بیشتری از آهن را دارا می باشد.

ناودانی هایی که امروزه تولید می گردد به راحتی برش زده شده و جوشکاری آن اسان است. شما می توانید نبشی و ناودانی ها را در ابعاد دلخواه برش زده و در ساختمان بکار ببرید . ابعاد رایج برای برش ناودانی  10 فوت و 20 فوت است.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *