سپری در صنعت ساختمان سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

سپری در صنعت ساختمان سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

سپری آهنی یا پروفیل T یکی از مقاطع مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی می باشد، که عمدتاً جهت ساخت انواع درب و پنجره، اتصالات پلها به ستونها، ساخت سازه های فلزی، ستون و خرپا (سازه های صلب از واحدهای مثلثی شکل، که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است)، اسکلت گلخانه ها، سقف های شیشه ای و موارد دیگر به کار می رود.

 

 شکل ظاهری سپری

 

سپری معمولاً دارای ضخامت ۰/۹ تا ۲/۵ میلیمتر می باشد که ضخامت ۲ میلیمتر آن دارای کاربرد بیشتری می باشد، اندازه لبه سپری بر حسب میلیمتر می باشد که بطور معمول اندازه آن با اندازه دیواره آن برابر می باشد بعنوان مثال اگر اندازه لبه سپری ۱۰۰ میلیمتر باشد به آن سپری نمره ۱۰ می گویند.

بر اساس استاندراد اشتال، سپری از لحاظ شکل ظاهری به دو شکل ((لبه گرد و لبه تیز))تولید می گردند که اندازه سپری لبه گرد۳۰ تا ۱۴۰ میلیمتر و سپری لبه تیز ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر می باشد که در ایران در اندازه های مختلف تولید می گردد. استاندارد طول سپری۶ تا ۱۲ متر بوده که سایر طول بر حسب درخواست مشتری تولید می گردد…

 

 تولید و برش سپری آهنی

یکی از روش های متداول شکل دهی فلزات از طریق نورد گرم می باشد که ابتدا شمش فولادی از نوع بلوم شمشه یا بلوم دارای سطح مقطع بزرگ تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است و سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتیمتر می باشد که برای ساخت تیرآهن، نبشی، ناودانی، سپری و ریل و … استفاده می شود.را با مقطع و طول مشخص را به درون کوره های حرارتی نورد ریخته و پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی، مقطع آن را کاهش و طول آن را افزایش می دهند و در پایان با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل سپری تبدیل می شود و سپس توسط دستگاه برش داده می شود.

کارخانه های سازنده سپری
 • جهان پروفیل پارس
 • نبشی شکفته مشهد
 • کیان پرشیا
 • شرکت مجتمع توس حجت
 • صدرا پروفیل تهران و …

 

از خط تولید تا محصول نهایی

در مرحله ابتدایی فولادی که برای ساخت تیرآهن، ناودانی، ریل و… کاربرد دارد داخل کوره های مخصوص حرارتی ریخته می شود و پس از رسیدن به درجه حرارت لازم، طول افزایش و مقطع کاهش می یابد. نهایتا قطعات فلزی از میان قفسه های نورد میانی و نورد پایانی عبور داده می شوند و شکل نهایی را به خود می گیرند.

سپریها بر پایه سه استاندارد متعارف زیر و بر اساس روش نوردگرم تولید می شوند:

 1. DIN EN 10055
 2. DIN59051
 3. DIN1022

 

انواع سپری‌های آهنی موجود در بازار مشتمل بر دو نوع است:
 1. آهنی فابریک

  پروفیل سپری آهنی فابریک، پروفیلی T شکل است که پس از طی مراحل نورد به شکل سپری در می‌آید. ابعاد این پروفیل، دارای عرض و ضخامت بال و جان و همچنین وزن محصول تولید شده، بر طبق استاندارد آلمان یا همان جدول اشتال است. البته خود پروفیل‌ها هم انواع مختلفی دارند که می‌توانید با مراجعه به بخش انواع پروفیل با گونه‌های مختلف آن آشنا شوید.

 2. آهنی نوردی

پروفیل سپری آهنی نوردی، پروفیلی با شکل هندسی است و تفاوتش با سپری‌های آهنی فابریک، در وزن کمتر است و در نتیجه مقاومت کمتری نیز دارد و در مواردی استفاده می‌شود که ابعاد اولویت و اهمیت بیشتری داشته باشد.
اما دسته‌بندی سپری‌های آهنی به همین ‌جا ختم نمی‌شود و از لحاظ شکل ظاهری مقطع نیز به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند:

 • سپری با اضلاع متساوی که عرض و ارتفاع آن‌ها برابر است.
 • سپری با اضلاع نامتساوی که درآنها ارتفاع نصف عرض است.
 • سپری با ارتفاع زیاد

 

جدول وزن سپری

در جدول زیر به تفصیل وزن سپری شرح داده شده است. وزن سپری آهنی ارائه شده در این جدول نیز بر حسب طول ۶ متر محاسبه شده است.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *