میلگرد خم

فرایند استاندارد خمکاری میلگرد

نقل قولی از معمار آمریکایی فرانک لوید وجود دارد به این مضمون که “یک پزشک می‌تواند اشتباه خود را دفن نماید اما یک معمار تنها می‌تواند به جای اشتباه خود درخت انگور بکارد.“

خمکاری میلگرد
خمکارکردن میلگرد

فرآیند خمکاری میلگرد

 اگر بخواهیم تعریفی از خمکاری ارائه دهیم باید  شرح دهیم که زمانی که یک میلگرد بدون آن ‌که شکسته شود تغییر شکل داده شود، خمکاری رخ می‌دهد. فرآیند خمکاری میلگرد از وارد کردن نیرو حول یک نقطه انجام می‌شود. در این فرآیند سطح بیرونی میلگرد تحت کشش و سطح داخلی میلگرد تحت فشار قرار می‌گیرد.  خم‌کردن میلگردها به شکل‌های مختلفی رخ می‌دهد که عبارت است از:

میلگرد راستا

• میلگرد خاموت

• میلگرد ادکا

• میلگرد سنجاقک

• میلگرد رکابی

• میلگرد خرک

این میلگردها بر اساس این‌ که در کدام قسمت ساختمان به‌کار گرفته شود متفاوت خم می‌شوند و شکل متفاوتی دارند، تصویر خم میلگردها را مشاهده می‌نمایید. خمکاری میلگرد معمولاً به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می‌شوند. عامل مهمی که سبب می‌شود یک میلگرد به شکل دستی و یا اتوماتیک خم شود، قطر میلگرد است. زمانی که قطر میلگرد کمتر از ۱۲ میلی‌متر باشد، میلگرد به‌صورت دستی می‌تواند خم شود. اما در قطرهای بالاتر از ۱۲ میلی‌متر فرآیند خمکاری میلگرد باید با ماشین انجام شود. نوع میلگردی که در خمکاری استفاده می‌شود متفاوت است و سبب می‌شود بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد. مثلا میلگردی که برای میلگرد سنجاقک استفاده می‌شود، در سایز ۸ و ۱۰ است که با میلگرد خاموت استفاده شده، متفاوت است.

خمکاری میلگرد
خمکارکردن میلگرد

انواع روش خمکاری میلگرد

همان‌گونه که توضیح داده شد خم‌ کردن میلگرد یک فرآیند مکانیکی است و باید توسط دستگاه‌های مکانیکی انجام شود. از آن‌ جا که میلگرد باید به صورت سرد خم شود، پس نمی‌توان میلگرد را در کوره‌ها (روش گرمایی) خم نمود. روش‌های مختلفی برای مختلف خم‌کردن میلگرد وجود دارد که عبارتند از:

روش دستی

 در روش خمکاری دستی تمام مراحل توسط اپراتور انجام میشود و کار به مهارت فرد بستگی دارد و چند ابزار نیاز است:

۱. میز خم‌کردن میلگرد: میز خم‌کن میلگرد یکی از وسیله الزامی در فرآیند دستی است. میز باید استاندارد باشد و حداقل ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. از میز برای قرار دادن صفحه‌ خم‌کن و همچنین برای این‌ که به کمر اپراتور در زمان خم‌کردن میلگرد فشار زیادی وارد نشود، استفاده می‌شود.

۲. صفحه خم‌کن میلگرد: صفحه‌ای فولادی است که به شکل مربع و یا مستطیل است. این صفحه روی میز قرار داده می‌شود و روی آن تعدادی وجود دارد. این خارها در صفحات خم‌کن متفاوت است، مثل خارهای نگهداری میلگرد که زمان خمکاری میلگرد، باید در نقطه‌ای خاص این کار انجام شود، برای همین در موقع خم‌کردن، باید میلگردها ثابت بمانند. برای این کار دو خار تعبیه شده است که میلگرد ها بین این دو خار قرار میگیرند و حرکت نمی‌کنند. با یک فاصله زائده‌ دیگری به نام خار خم‌کن قرار گرفته است که میلگرد بسته به شکل خم به دور این زائده خم می‌شوند.

۳. آچار میلگرد خم‌کن: به این آچار که آچار F گفته می‌شوند، از پرکاربردترین ابزار در روش دستی خمکاری میلگرد است. آچار F با درگیرشدن با میلگرد و وارد کردن نیرو، میلگرد را حول نقطه‌ خار خم‌کن، خم می‌نماید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *