معرفی ناودانی

ناودانی

از جمله پروفیل‌های بازی که کاربرد فراوانی در ساخت پایه و قاب‌های سازه‌ها دارد میتوان به ناودانی اشاره کرد. در این مطلب به شما خواهیم گفت ناودانی چیست و انواع ناودانی را نیز مطرح خواهیم نمود. ناودانی صنعتی و ساختمانی یک پروفیل است که از نظر شکل هندسی شبیه U انگلیسی است. سطح مقطع ناودانی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است، توجه داشته باشید که زاویه‌های داخلی مقطع پروفیل ناودانی حالت گردی دارند.

معرفی ناودانی

پروفیل های U شکل در صنعت با نام ناودانی شناخته می شوند. به طور کلی دو روش تولید برای این محصول در صنعت وجود

روش پرسی: در این روش ناودانی توسط پرس تولید می گردد.

فابریک: از همان ابتدا به صورت ناودانی از خط تولید خارج می گردد.

یک دسته بندی دیگر برای این محصول به صورت ناودانی مشبک و ساده می باشد.

ناودانی مشبک: این محصول ورق گرم گالوانیزه شده تولید می شود و به دو صورت سرد و گرم می باشد. این محصول در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • ساخت قفسه های محکم فولادی
  • سازه های سبک فولادی
  • نصب سنگ به صورت خشک

ناودانی ساده: این محصول با ورق گرم تولید گردیده و در صورت نیاز می تواند گالوانیزه نیز گردد. کاربرد ناودانی ساده در ساخت پل های باربر می باشد.

 

ناودانی

کاربرد ناودانی

شکل ظاهری این محصول موجب شده تا در مصارف متنوعی مورد استفاده قرار گیرند. از جمله این مصارف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماشین آلات
  • چارچوب
  • ترمیم بناهای معماری
  • ساختمان
  • تجهیزات ساخت و ساز
  • تشکیلات دریایی

 

ناودانی در صنایع مختلف

کاربرد ناودانی در صنایع مختلف بسیار فراوان است، اما شاید بتوان کاربرد اصلی ناودانی‌ها را در صنعت ساختمان سازی دانست که به منظور پایه و قاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از مواردی که ناودانی‌در آن استفاده می‌شوند،میتوان به ساخت نمای ساختمان اشاره کرد. ناودانی‌های آلومینیوم، اساس نما را تشکیل می‌دهند و قطعات مختلف با توجه به طراحی بر روی آنها نصب می‌شود.
در تولید ناودانی ساده از ورق گرم به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود و قابلیت گالوانیزه شدن را نیز دارد . این نوع ناودانی به عنوان یکی از پروفیل‌های محبوب در ساخت ماشین‌های صنعتی به حساب می‌آید و دیگر کاربرد ناودانی ساده در ساخت پل‌ها و بخش‌های مختلف صنعت بسیار رایج است.
ناودانی مشبک هم مشابه نوع ساده خود از ورق گرم تولید می‌شود و امکان گالوانیزه شدن را دارامیباشد. اما کاربرد این نوع پروفیل متفاوت‌تر است و در ساخت سازه‌های سبک فولادی مانند قفسه‌های مستحکم استفاده می‌شود.
ناودانی ((UNP)) که بر اساس استاندارد‌های اروپا تولید می‌شود و به دلیل استحکام و وزن بالایی که نسبت به دیگر ناودانی‌ها دارد، برای پروژه‌های صنعتی بزرگ مناسب است. بادبند‌ها، تیر و ستون‌ها و خرپا مکان‌هایی است که ناودانی ((UNP))در آن کاربرد دارد.

از دیگر صنایعی که در تولید آنها از ناودانی‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به چارچوب ها، تشکیلات دریایی، اسکلت کامیون و  انواع ماشین آلات اشاره کرد.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *