میلگرد ساده چیست؟

میلگرد ساده چیست

میلگرد ساده

برای رسیدن به تعریفی کامل و جامع از میلگرد ساده ابتدا می بایست بدانیم که میلگرد چیست؟ میلگرد یکی از انواع مقاطع توپر به حساب می آید.

مقاطع فولادی محصولاتی هستند طویل، معمولا با سطح مقطعی دایره ای، مربع، مستطیل و یا شش ضلعی با قطری معادل 12 الی 50 میلیمتر.از آنجایی که این محصولات می توانند در حالت نبشی، تسمه، ناودانی، پایه فنس و سپری نیز باشند، واژه “توپُر” برای نشان دادن تمایز میلگرد فولادی به کار میرود. این تعریف در دانشنامه بریتانیکا، بخش تکنولوژی، فولاد آورده شده است.

بنابراین میلگرد یکی از مقاطع توپر فولادی با سطح مقطع دایره ای شکل می باشد که استفاده های فراوانی در صنعت و خصوصا ساختمان سازی دارد.

بدنیست در اینجا تعریف عمرانی میلگرد را با هم مرور کنیم:

میلگردهای فولادی مقاطعی هستند که یا برای تقویت بتن در مقابل نیروها و تنشهای کششی استفاده می شوند و یا در سنگ بنا (نما سازی ساختمان) کاربرد دارند.

کلمه ی Rebar که نشان دهنده ی انواع میلگرد می باشد.

حال آنکه میلگرد ساده کاربردهای دیگری نیز دارد. اگر میلگرد ساده به صورت کلاف باشد می تواند به عنوان دورپیچ میلگردهای شاخه به کار رود.

از میلگرد ساده در ساخت شفت های صنعتی نیز استفاده می گردد.

میلگرد کلاف با قطرهای پایین یا نازک در تهیه سیم بگسل، توری، سیم خاردار، الکترود جوشکاری (قلم جوش)، فنر، انواع مفتول صنعتی، پیچ و پرچ و … کارایی دارد. در برخی از پروژه ها از میلگرد ساده برای تولید مش و گریتینگ هم استفاده می گردد.

میلگرد ساده

جنس میلگرد ساده

جنس میلگردهای ساده نیز بنابر کاربرد آنها تنوع بسیاری دارد. فولاد ساده ی کربنی در میلگرد هایی که برای تولید سیم خاردار و توری استفاده می شود.

فولاد های نرم ساختمانی برای میلگردهای کلاف برای فونداسیون آسمان خراش، میلگرد A36  برای نصب مهاری مخازن عظیم پتروشیمی ها که در فونداسیون بتنی پیچ می شود.

میلگرد از جنس فولاد ضد زنگ 316 برای کوره ها یا کاربرد در محیط های بسیار خورنده مانند دریا، میلگرد کامپوزیتی فایبرگلاس و یا گرافیت برای استفاده در سازه هایی که وزن زیاد مشکل به حساب می آید، نمونه هایی از تنوع جنس در میلگرد ساده به حساب می آیند.

 

نامگذاری میلگرد

در کشور ما میلگرد فولادی ساده به میلگرد A1 شهرت دارد . به وسیله ی این نامگذاری میلگرد ساده از میلگرد های آجدار که با A3، A2 و A4 نشان داده می شوند، تمایز پیدا کرده است.

تفاوت عمده ی ملیگرد ساده با میلگردهای آجدار ظاهر صاف و صیقلی آن نسبت به ظاهر برجسته میلگرد های آجدار است.

 

کارخانجات بزرگی همچون ذوب آهن اصفهان، فولاد کویر کاشان، فولاد خراسان، فولاد آذربایجان میانه، فولاد آناهیتا گیلان، آذر گستر سدید، فولاد آلیاژی ایران و همچنین نورد و فولاد نوین متین از مهم ترین تولید کنندگان میلگرد و کلاف می باشند.

میلگرد کلاف ساده اهن کرد

 

مراحل تولید کلاف به صورت فهرستوار به شرح زیر می باشد:
  • آماده سازی شمش ها
  • عملیات پوسته زدایی (در بعضی از کارخانجات با استفاده از شن سایی صورت میگیرد)
  • تکمیل نهایی شمش (ماشین کاری و انجام تست در صورت لزوم)
  • پخت شمش
  • عبور از ایستگاههای رافینگ، نورد میانی و پرداخت نهایی
  • اکسید زدایی با استفاده از آب با فشار بسیار بالا
  • تست کشش
  • حلقه پیچی
  • وزن کشی و ارسال به انبار یا خروج از کارخانه

 

قابلیت فرم پذیری:

خاصیت فرم پذیری میلگرد ساده به جنس فولاد به کار رفته در تولید میلگرد بستگی دارد. همانگونه که گفته شد کاربرد میلگرد ساده مشخص کننده ی این است که طراح برای آن چه جنسی در نظر بگیرد.

با توجه به مقادیر تنش تسلیم و مقاومت کششی میلگرد ساده A1 می توان فهمید فرم پذیری آن بالاست. درصد کربن به کار رفته در این محصول نسبت به محصولات مشابه بسیار پایین بوده و همین باعث بالا رفتن قابلیت فرم پذیری آن شده است.

هرچقدر درصد کربن در محصول فولادی فزونی یابد محصول به سمت تردی بیشتر گرایش پیدا میکند.

پس با توجه به درصد پایین کربن به کار رفته در میلگرد ساده استفاده های ساختمانی و هم کاربردهای صنعتی توجیه پیدا می کند. فرم پذیری باعث می شود خم کاری میلگرد ساده به آسانی انجام شود.

 

قابلیت جوشکاری میلگرد A1 به دلیل جنس فولاد سازنده ی آن بسیار بالاست. میلگرد ساده را می توان با همه ی فرآیندهای جوشکاری از قبیل برق، 2Co و … جوشکاری نمود.

با توجه به اینکه از میلگرد در فعالیت های ساختمانی استفاده ی زیادی می شود، خاصیت جوش پذیری میلگرد ساده به عنوان یکی از مهمترین امیتازات این محصول فولادی در نظر گرفته می شود.

میلگردساده

قابلیت آبکاری:

میلگردها را می توان در صورت نیاز گالوانیزه نمود، گاهی نیز در محیط های خورنده پس از جوشکاری میلگردها را با ضد زنگ و یا رنگ پرایمر پوشش می دهند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *