ورق سیاه

انواع ورق سیاه و کاربردهای آن

ورق سیاه

آهن آلات در دو دسته کلی آهن آلات صنعتی و آهن آلات ساختمانی تقسیم می شوند. سپس این دو گروه اصلی خود نیز به دسته های جزئی تری تقسیم می شوند. ورق ها به صورت رول  و شیت به بازار عرضه می شود. از انواع ورق ها می توان به ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی اشاره کرد. که دارای تکنولوژی ساخت متفاوتی است. استانداردهای مورد استفاده برای ساخت ورق سیاه معمولی  ST37 می باشد که بیشتر در ساختمان ها و سوله ها مورد استفاده قرارمی گیرد.

ورق سیاه
ورق سیاه

ورق های صنعتی  نیز در صنایعی مانند پتروشیمی،سد سازی و …. مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ورق بر اساس دو نوع نورد با نام های نورد گرم و سرد تولید می شود .در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نام دارد و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی نامیده می شود. ورق های  سیاه با نام Hot Rolled Sheet شناخته می شوند. ورق گالوانیزه گرم نیز از نوعی فولاد کم کربن با نام 36A و 1011A ساخته شده است. جوش پذیری بالا از خاصیت های 36A می باشد. اما در مقابل آن 1011A استحکام بالایی داشته و ساخت ظروف ازفواید  آن می باشد.

فولادهای نورد گرم در مقایسه با ورق های نورد سرد سطح نازکتری دارند. ورق سیاه در دمای بالا در کارخانه ها تولید می شود در نورد گرم با رسیدن دمای تختال ها به 1280 درجه سانتی گراد در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نورد های اولیه و نهایی نورد شده و ضخامت آن به مرور کاهش می یابد تا به 1.2 تا 16 میلی متر برسد و سپس به صورت کویل به بازار عرضه می شود. گاها کارهایی مانند کم کردن وزن کلاف،بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق به منظور عملیات تکمیل کننده نورد گرم انجام می شود

حالا چرا به ورق نورد گرم ورق سیاه گفته می شود؟

در نورد گرم اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا ذوب می شود که به این علت رنگ آن مات است و به دلیل مات بودن آن را بانام ورق سیاه در بازار می شناسند.

کاربرد های ورق سیاه

با توجه به نوع استاندارد خاصی مه در ساخت ورق سیاه استفاده می شود. کاربردهای مختلفی در صنعت ساختمان ، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و … دارد.

ضخامت ورق سیاه

ضخامت ورق سیاه در ابعاد مختلفی از  1/5 میلی متر تا 100 میلی متر در بازار موجود می باشد. علاوه بر استانداردها ، ضخامت ورق نیز بر قیمت ورق سیاه و وزن ورق سیاه تاثیر می گذارد. ابعاد ورق سیاه از عرض های ورق سیاه می توان به 100 سانت و 125 سانت و 150 سانت و 200 سانت اشاره کرد همه ی این ابعاد از نظر طولی محدودیتی نداشته و متناسب با نیازها تولید می شود.

استاندارد های ورق سیاه

ورق سیاه را اصولا در بازار با استاندارد ST37 می شناسند.

 

شماره تماس دفترمرکزی :        43000700-021

آدرس دفترمرکزی:گیشا،نبش کوچه نوزدهم،پلاک 2 واحد3

آدرس دفتر : آهن مکان نبش چهارم شرقی پلاک 842

آدرس انبار: شهرسنگ بعد ازسایپا پرس نبش کوچه ششم پلاک 54،انبارشهر

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *