انواع ورق

ورق وکاربرد آن

ورق چیست؟

فلزات ورقه‌ای از نظر فنی، ورقه‌هایی فلزی با ضخامت کمتر از 6 میلی‌متر شناخته می‌شوند. پردازش آن‌ها از طریق فلزکاری سرد انجام می‌شود و نوع عملیاتی ماننده : سوراخ کردن، برش‌کاری، تراشیدن، پرچکاری، چین خوردگی و…

ورق چیست؟

انواع ورق های فلزی:

ورق های فلزی را بر اساس مواد اولیه و روش تولید به هفت دسته طبقه بندی میشوند که عبارتند از: ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق آجدار، ورق سیاه، ورق رنگی، ورق استیل و ورق اسید شویی که هرکدام کاربرد خود را دارند. در ادامه به بررسی این نوع ورق ها می پردازیم.

ورق فلزی گالوانیزه

به ورق های فلزی که بر روی سطحشان یک فلز را پوشش می دهند ورق گالوانیزه می گویند.معمولا جنس آن از استیل می باشد. پوشش تشکیل شده بر روی این ورق از خوردگی جلوگیری میکند و ورق را به یک ورق ضد زنگ تبدیل می کند.

کاربرد ورق گالوانیزه:

1-تولید لوله های انتقال آب

2-تولید کابینت

3-مخازن نگهداری آب

4-تولید سقف سوله

ورق فلزی سیاه

به ورق هایی که بوسیله نورد گرم تولید می گردند ورق سیاه می گویند. این نوع از ورق ها در ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند و کاربردهای آن:  خودروسازی، ساختمان سازی، لوله سازی و …

ورق فلزی رنگی

ورق های فلزی رنگی در واقع همان ورق های گالوانیزه است که در کوره مقداری رنگ بر روی سطح آن اضافه می شود و به مصارف مختلفی می رسد. در بازار رنگ های مختلفی وجود دارد.

ورق فلزی اسیدشویی

این نوع ورق ها نوعی از ورق های سیاه می باشند که بوسیله عمل اسیدشویی زغال هایی که در سطح آن موجود است و همچنین ناخالصی های آن را می زدایند  ورق فلزی اسیدشویی میگویند.

ورق روغنی

به ورق هایی که توسط روش نورد به صورت سرد تولید می شوند ورق روغنی گفته می شود. این ورق ها دارای ضخامت کمی می باشند و کیفیت ظاهری بسیار خوبی دارند.کاربرد ورق روغنی بسیار میباشد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *