میلگرد بستر

وزن میلگرد چگونه محاسبه میشوند ؟

استانداردهای محاسبه وزن میلگرد

استانداردهای بین المللی پذیرفته شده نیز می تواند برای محاسبه وزن، کاربرد داشته باشد. یکی از این استانداردهای مهم که در ایران نیز کاربرد دارد استاندارد DIN مربوط به کشور آلمان است. در مورد میلگرد و فولاد باید مقادیر را در DIN 488 یافت. علاوه بر استانداردهای آلمان، استاندارد کشور روسیه نیز از دیرباز در ایران کاربرد داشته است و برخی تولیدی ها از این استاندارد برای تولید میلگردها بهره بردند.

توجه داشته باشید که برای محاسبه وزن میلگرد معمولا بر اساس آیین نامه ها و استانداردهای داخلی هر کشور اقدام می شود. به طور مثال در ایران استانداردINSO 3132  مربوط به محاسبه وزن هر شاخه میلگرد در برندهای ایرانی است.

"<yoastmark

 

فرمول اساسی محاسبه وزن میلگرد بر اساس استاندارد DIN

فرمول پایه ای که برای محاسبه وزن میلگرد وجود دارد از یک اصل ساده پیروی می کند. کافیست با تعریف چگالی آشنا باشید. چگالی برای هر ماده مقدار ثابتی بوده و بیانگر وزن در واحد حجم می باشد. به طور مثال چگالی فولاد حدودا ۷.۸ است. بر این اساس هر متر مکعب از فولاد وزنی معادل ۷۸۰۰ کیلوگرم دارد. حال اگر قصد محاسبه وزن هر شاخه میلگرد را داشته باشید کافیست چگالی فولاد را در حجم آن ضرب کنید تا وزن میلگرد به دست آید.

برای محاسبه حجم میلگرد، آن را یک استوانه در نظر بگیرید، بنابراین کافیست سطح مقطع را در طول آن ضرب کنید. به صورت قراردادی، طول شاخه ها را ۱۲ متر در نظر می گیرند،. بنابراین تنها کافیست سطح مقطع حساب شود. مقطع میلگرد دایره ای بوده و در نتیجه سطح آن با ضرب عدد پی (۳.۱۴) در توان دو شعاع به دست می آید. با توجه به اینکه اعداد و ارقام معمولا به میلی متر در دسترس است بنابراین نیاز به تبدیل واحد خواهیم داشت.

چگالی فولاد و تبدیل واحد ها

آنچه به عنوان چگالی فولاد با رقم ۷.۸ نشان داده می شود، مقداری است که می تواند چند صدم درصدی تغییر داشته باشد و این تغییر وابسته به کارخانه سازنده آن است. بنابراین تفاوت های اندکی که در وزن میلگردها مشاهده می کنید، در واقع از تفاوت چگالی فولاد هر کارخانه نشات می گیرد. نکته دیگر در مورد واحد چگالی است. چگالی ۷.۸ را در واقع بر اساس گرم بر سانتی متر مکعب قرار می دهند. پس واحد وزنی به دست آمده به گرم است. به همین دلیل برای تبدیل به کیلوگرم باید آن را تقسیم بر ۱۰۰۰ نمود. این شیوه محاسبه وزن هر شاخه میلگرد با نام وزن در استاندارد “DIN” شهرت دارد. به منظور آشنایی با شیوه محاسبه ، در ادامه مثالی از این روش ذکر گردیده است:

محاسبه وزن میلگرد ۸

منظور از میلگرد ۸، در واقع قطر میلگرد بوده که ۸ میلی متر در نظر گرفته شده است. ما برای محاسبه مساحت میلگرد به شعاع نیاز داریم، پس قطر تقسیم بر ۲ خواهد شد تا شعاع به دست آید. به علاوه، همان طور که گفته شد، چگالی بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب است. بنابراین باید مقادیر را به سانتی متر تبدیل کنیم. در واقع قطر میلگرد را بر ۲ تقسیم کرده تا شعاع آن به دست آید و سپس مقدار به دست آمده را که برابر با ۴ میلی متر می باشد، تبدیل به سانتی متر می نماییم. یعنی شعاع میلگرد برابر با ۰/۴ سانتی متر در نظر گرفته می شود. حال با این مقدار به سراغ محاسبه مساحت میلگرد می رویم:

محاسبه وزن میلگرد ۸

محاسبه مساحت میلگرد ۸:

0.4×۰.۴×۳.۱۴ = ۰.۵۰۲۴ سانتی متر مربع مساحت مقطع میلگرد است.

"<yoastmark

محاسبه حجم میلگرد ۸:

برای محاسبه حجم میلگرد، مساحت آن در طول میلگرد ضرب می شود که طول میلگرد بر اساس استاندارد ۱۲ متر یا همان ۱۲۰۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود:

۰.۵۰۲۴×۱۲۰۰ = ۶۰۲.۸۸ سانتی متر مکعب حجم میلگرد است.

محاسبه وزن میلگرد ۸:

چگالی فولاد ۷.۷۱۵ (گرم بر سانتی متر مکعب) است پس وزن آن:

۶۰۲.۸۸×۷.۷۱۵= ۴۶۵۱.۲۱۹۲ گرم خواهد بود. مقادیر بر حسب کیلوگرم بیان می شود، بنابراین آنچه در جداول می بینید رقمی در حدود ۶۵۱/۴ (یعنی ۲۱۹۲/۴۶۵۱ تقسیم بر ۱۰۰۰) است.

 

ساده سازی فرمول محاسبه وزن هر شاخه میلگرد:

در قسمت قبلی، جزئیات محاسبه وزن، شرح داده شد اما برای دفعات بعدی نیاز به تبدیل واحد های مکرر نیست، شما کافیست حجم میلگرد را با شعاع بر حسب میلی متر و طول بر حسب متر جایگذاری کنید و در نهایت عدد به دست آمده را که به گرم است تقسیم بر هزار کنید. در ادامه خلاصه ای از روش ساده  شده محاسبه وزن میلگرد ۱۶ را انجام می دهیم تا با روش کار آشنا شوید.

 

محاسبه وزن میلگرد ۱۶:

۸۲(شعاع بر حسب میلیمتر به توان ۲) × ۳.۱۴ (عدد پی) × ۱۲ (طول قراردادی میلگرد بر حسب متر) × ۷.۸ (چگالی فولاد) = ۱۸۸۰۹ گرم = ۱۸.۸۰۹ کیلوگرم (گرم/۱۰۰۰)

می توان کار را باز هم ساده تر کرد. به این ترتیب که برای مقادیر ثابت (۱۲ متر طول، ۳.۱۴ عدد پی، ۱۰۰۰ تبدیل کیلوگرم، چگالی ۷.۸) یک عدد واحد در نظر گرفت:

وزن میلگرد ۱۶ = ۸۲(شعاع بر حسب میلیمتر به توان ۲) × ۰.۲۹۳۹۰۴ =۱۸.۸۰۹

مقایسه وزن میلگرد ۱۶ ساخته شده در کارخانه های ایران

 

همان طور که گفته شد، تا حدودی تفاوت مقادیر محاسباتی در جدول  وجود دارد که به عدد چگالی مورد استفاده در کارخانه ها بازمی گردد. در این بخش قصد داریم نگاهی به این تفاوت ها بیندازیم.

در جدول  ۱۶، مقادیر چیزی بین ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم است. تفاوت ها به دلیل تغییر در چگالی است. کمترین وزن، هر شاخه میلگرد ۱۶، مربوط به کارخانه میلگرد دماوند است. بیشترین وزنی که ۲۰ کیلوگرم است مربوط به میلگرد اهواز است. نزدیک ترین رقم به مقدار محاسباتی ما ۱۸.۸ مربوط به میلگرد نیشابور می باشد.

محاسبه وزن هر متر میلگرد بر اساس استاندارد ISNO 3132

 

استاندارد ایرانی ISNO، فرمول ساده ای برای محاسبه وزن هر متر میلگرد ارائه داده است. بر این اساس می بایست قطر بر حسب میلی متر به توان ۲ برسد و تقسیم بر عدد ۱۶۲ شود. به این ترتیب وزن یک متر میلگرد به دست می آید. به طور مثال میلگرد ۱۶ در هر متر حدود ۱.۵۸ کیلوگرم است. که در ۱۲ متر طول استاندارد میلگردها، حدود ۱۸.۹۶ کیلوگرم خواهد شد. بسیاری از کارخانه ها و فروشندگان از این روش بسیار ساده برای محاسبات استفاده می کنند.

جدول وزن میلگرد

"<yoastmark

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد با توجه به عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، نرخ دلار و … تغییر می یابد. در ماه های گذشته قیمت میلگرد در ایران به دلیل نوسانات ارزی به شدت افزایش یافته است. همچنین قیمت میلگرد در بازارهای جهانی نیز با افزایش رو به رو بوده است.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *