میلگرد کلاف

مشخصات و کاربرد میلگرد کلاف

میلگرد کلاف چیست؟

نام دیگر میلگرد کلاف وایرود میباشد،  که شکل آن به‌صورت کلاف‌های به‌هم‌پیچیده است. وایرود به دو روش تقسیم‌بندی می‌شود که ساده و آجدار و همچنین شاخه‌ای و کلاف هستند..

تولید وایرود یا میلگرد کلاف (WIRE ROD)

میلگرد کلاف
میلگرد کلاف
تولید وایرود یا میلگرد کلاف (WIRE ROD)

وایرود یا میلگرد کلاف از طریق حرارت دادن سطوح در آسیاب‌های مخصوص نورد فولاد مداوم تولید می‌شود. این محصول که ماده اولیه ساخت سایر محصولات است، روی نقاله‌های طولانی خنک میشود .

میلگرد کلاف ازجمله محصولات نیمه‌تمام و مواد اولیه تولید سایر محصولات مانند سیم، مفتول‌های خاص صنعتی و گالوانیزه و آرماتوربندی به شمار می‌رود. این محصول توسط نورد گرم بیلت و شمش در کارخانه‌های نورد، پس از کشش سرد تولید می‌شود. درروش نورد گرم ابتدا شمش‌های فولادی در کوره‌های حرارتی نورد قرار داده‌شده و بعد از رسیدن به درجه حرارت موردنظر برای عملیات نورد به خطوط تولید منتقل می‌شوند.

فولاد مورداستفاده در روش نورد گرم، از طریق فرآیندهای فولادسازی نظیر کوره روباز و کوره قوس الکتریکی و کنورتور تهیه می‌شود. سپس با استفاده از دستگاه مخصوص به‌صورت کلاف دسته‌بندی می‌شود. ابعاد و وزن این کلاف‌های تولید توسط کارخانه‌های نورد و ظرفیت‌های آن‌ها مشخص می‌شود، و قطر داخلی این کلاف‌ها به میزان ۸۵ میلی‌متر و وزن آن‌ها نیز حدود ۲۲۰۰۰ کیلوگرم است.

فرآیند کشش مفتول

در فرآیند کشش مفتول، مفتول را از میان قالب کشش عبور داده و سطح مقطع آن را کاهش می‌دهند. این فرآیند در سیم‌کشی برق، فنرها، گیره‌های کاغذ و تولید انواع سیم‌های مفتولی کاربرد دارد. این فرآیند با فرآیند اکستروژن تفاوت‌هایی دارد، و این تفاوت درکشش است، که در این روش مفتول از میان قالب کشیده شده درحالی‌که در فرآیند اکستروژن از میان قالب هل داده می‌شود. طبق این فرآیند، کاهش سطح مقطع در مفتول‌هایی با مقطع کوچک در حدود ۲۵-۱۵ درصد و در مفتول‌هایی با مقطع بزرگ در حدود ۴۵-۲۰ درصد است.

انواع میلگرد کلاف

.

وایرود با کربن متوسط و پرکربن

وایرود با کربن متوسط و زیاد، کاربردهای فراوانی دارد :

  • تولید انواع فنر
  • سیم و سازه‌های پیش‌تنیده سیم‌بکسل
  • سیم پیانو
مفتول جهت تولید سیم‌های جوش و الکترود

کلاف میلگرد همچنین برای ساخت و تولید انواع سیم جوش و الکترودها از رده B7018 تا E6010 به‌کاربرده شده و برای تولید آن‌ها از فولادهای جوشان، نیمه آرام و یا کاملاً آرام استفاده می‌شوند.

وایرود از جنس استیل مخصوص

از این نوع وایرود در آهنگری و پرس‌کاری و کشش استفاده می‌شوند.

نکته مهم برای خرید وایرود

آنالیز شامل اطلاعات بسیار دقیق برای استفاده در خطوط کشش مفتول و کوره کردن محصول است و عدم توجه به اطلاعات وایرود، آنالیز محصول خروجی تولیدی از آن، مناسب استفاده در صنایع مفتولی نخواهد بود و حالت فنری و یا شکننده خواهد داشت.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *